Joonaksen bussimatkoilla pääset mukaviin kohteisiin:

Matkakohteitamme mm: - Helsinki, Turku - Tuurin kyläkauppa, Palsanmäen huutokauppakeisari - Tallinna, Viipuri, Sortavala.

Jos mielestä kohdetta ei löydy, niin soitathan suoraan meille ja kerrot toiveesi. 

Ilmoittaudu:

Sähköpostilla osoitteeseen: myynti.hamebus@gmail.com 
tai
soittamalla:
Miralle 044-9886896 tai 
Joonakselle 044-5642937

Pidätämme oikeuden mahdollisiin muutoksiin. Retket toteutuvat mikäli lähtijöitä on väh. 20 henk.

Tulossa olevat matkat:

Päivä Tallinnassa (alkaen tammikuusta 2018)

6.2.2018 (poikkeuksena tiistai),

7.3.2018


  • UUTUUS: Päivä Tallinnassa

Vuonna 2018 järjestämme päivä Tallinnassa matkoja.

Matkat järjestetään joka kuukauden ensimmäinen keskiviikko.


Matkaan lähdetään Joonaksen bussimatkojen bussilla Hämeenlinnasta.


Lähde matkallemme mukaan.


Huipputarjouksemme vain 34,90€/hlö sisältäen bussikuljetukset Helsingin satamaan, laivamatkat ja kuljetukset Tallinnan keskustaan sekä paluukuljetukset.

Lisämaksusta buffet laivalla.

Matkan aikataulu:

Klo 5:30 Iittalan Shell 

Klo 5:45 Parolan R-kioski  

Klo 6:00 Wetterhoff, HML

Klo 6:25 Turengin la-asema

Klo 6:40 Tervakoski mtr 21

Klo 6:50 Riihimäen ABC 

Klo n. 8:00 Länsisatama 

Klo 9:00 Laiva lähtee (M/S Finlandia)

Klo n. 11:15 Tallinnan satamassa 

Klo 11:15-17:30 omaa aikaa / bussin mukana 

Klo 18:30 Laiva lähtee (M/S Finlandia)

Klo 21:00 Länsisatamassa 

Klo n. 23:00 takaisin omilla paikkakunnilla 


HämeBus on nyt Eckerö Linen matkamyyjä


Kun tarvitset risteilyä tai pidempää matkaa Viroon,

on HämeBus oikea valinta matkanjärjestäksi.

 

Laatokan Vanha Valamo, 3 pvän matka 6.-8.7-18

Joonaksen matkassa Valamon saarelle 6.-8.7.
Opastettu kokonaan suomeksi!

Hinta 355€ / hlö sis. mm. 1. yö Hotelli Sortavalassa / puolihoidolla, 2. yö Hotelli Korelassa / puolihoidolla, kuljetukset, kuljettaja-/ryhmänjohtaja-palvelut.
Ilmoittautuminen viim. + ryhmäviisumien viimeinen jättöpäivä 20.5.-18

LISÄINFOA TULOSSA PIAN!

LA 20.1.18 Matkamessut 2018

LA 3.3.18 Tuurin kyläkauppa

20.1. Matkamessut
Helsingissä järjestetään taas matkailualan suurtapahtuma.

HINTA 30,00€ / hlö, sis. kuljetukset ja pääsylipun, ilmoittautuminen viimeistään 13.1.2018

Messupäivän aikataulu:

Klo 8:00 Iittalan Shell 

Klo 8:15 Parolan R-kioski 

Klo 8:30 Wetterhoff, HML 

Klo 8:50 Turengin la-asema

Klo 9:10 Tervakoski mtr 21 

Klo 9:20 Riihimäen ABC

Klo 9:35 Hyvinkää mtr 16 

Klo n. 10:30 Perillä Messukeskuksella 

Klo 16:00 paluulähtö 


3.3. Tuurin kyläkauppa ja Ähtärin pandat

Maaliskuussa matkaamme taas Suomen suurimpaan kyläkauppaan. Edellisistä retkistämme poiketen, nyt saat mahdollisuuden tutustua myös Suomen ensimmäisiin pandoihin!

Ota koko perheesi mukaan ja vietä mukava päivä Keski-Suomessa!

Pelkkä Tuurin kyläkauppa

HINTA 34,90€ / hlö, sis. kuljetukset ja päiväkahvit

Tuurin kyläkauppa ja Ähtärin pandat

HINTA aikuinen 64,90€ / hlö, lapsi 52,90€ / hlö, sis. kuljetukset, päiväkahvit sekä liput Ähtäriin 

 Ilmoittautuminen viimeistään 24.2.2018

Retken aikataulu:

Klo 7:00 Turengin linja-autoasema

Klo 7:20 Wetterhoff, Hämeenlinna

Klo 7:40 Parolan R-kioski

Klo 7:50 Iittalan Shell

Tauko matkalla, n. 20 min. (kahvit)

Klo 11:00 perillä Tuurissa (pelkän Tuurin maksaneet jäävät kyydistä)

Klo 11:30-14:00 vierailu Ähtärissä

Klo 14:30 uudelleen Tuurissa

Klo n. 16:00 lähtö kotiin päin

Klo n. 20:00 takaisin Hämeenlinnassa


TERVETULOA!

Joonaksen pääsiäismatka Viipuriin 30.-31.3.-18

Joonaksen pääsiäismatka Viipuriin 30.-31.3.

Lähde viettämään pääsiäis-viikonloppua itänaapuriin Joonaksen johdolla.
HämeBus Oy:n linja-autoilla matkustat mukavasti ja turvallisesti myös ulkomailla.

Yövymme erittäin hyvässä Hotelli Viipurissa, joka sijaitsee aivan kaupungin keskustassa. Edelliseltä nimeltään hotelli tunnetaan Knut Possena.
(Lehtimainoksessamme on virheellisesti painettu Hotelli Victoria, pahoittelemme.)

Matkan hinta: 210€ / hlö sisältäen kuljetukset, 2 hh, hotelliaamiaisen, ryhmäviisumin ja kuljettaja / ryhmänjohtaja-palvelut.
Matkan hinta omalla viisumilla 130€ / hlö.
(Lisähinnasta: 1hh 20€ ja keitto-illallinen ravintola Espilässä 15€ / hlö)

Kohteet Viipurissa:
- pellavakauppa               
- Talikkalan tori
- kauppahalli
- kiertoajelu / Suomi-opastus 'Viipurin vaiheet' - oppaana toimii Viipuri-asiantuntija
- leipäkauppa
- tavaratalo Karuselli mm.

Ilmoittautuminen päättyy 30.2.-18 ja tämä on myös viimeinen viisumianomuksien jättöpäivä.

Ryhmäviisumin ohjeet:
- max 6 kk vanha värikuva viisumia varten
- selkeä valokopio voimassaolevan passin kuva-aukeamasta
- passin on oltava voimassa yli 6kk Venäjältä paluupäivän jälkeen
- matkavakuutustodistus
- viisumianomus (löytyy netistä, mutta sellaisen saa myös meiltä)
Jos ei ole voimassa olevaa matkavakuutusta, sellaisen saat meiltä hintaan 3€ / matkapäivä.

Matkan aikataulu:
Perjantai 30.3.
Klo 5:30 Parolan R-kioski
Klo 5:50 Wetterhoff, Hämeenlinna
Klo 6:10 La asema, Turenki
Klo 6:30 Riihimäen ABC
Klo 7:45 Aamiainen Shell Kuninkaaportti Porvoossa (tauko 30 min.)
Klo 8:15 Lähtö Porvoosta
Klo 9:45 Vaalimaan rajanylitys (noin aika)
Klo 14:00-15:00 Kiertoajelu + opastus ja Talikkalan tori
Klo 17:00 Majoittuminen hotelli Viipuriin
Klo 19:00 Illallinen halukkaille ravintola Espilässä (+15€/hlö)
Loppuilta vapaata aikaa

Lauantai 31.3.
Aamiainen hotellilla
Klo 10:00-11:00 Omaa aikaa 
Klo 11:00 Hotellihuoneen luovutus
Klo 11:30 Lähtö Kauppahallille
Klo 12:30 Lähtö Kauppahallilta
Karuselli tavaratalo
Klo 14:00 Kotimatka alkaa Viipurista
Klo 21:00 mennessä kotipaikkakunnilla

TERVETULOA!

Uusia kevät- ja kesäretkiä tulossa pian, pysy kuulolla!

HämeBus Oy:n kanssa yhteistyössä, Hämeenlinnan Seudun Senioriopettajien retket 2018:

"Luokkaretki" Hämeen järviylängölle ke 16.5.

Klo 8:30 Lähtö Wetterhoffilta
Klo 10:00-11:30 Korteniemen perinnetilalla opastus
Tässä välissä lounas Eerikkilän urheiluopistolla
Klo 13:30-14:30 Hämeen luontokeskuksessa opastus
Klo 15:00-16:00 Saarenm kansanpuistossa omatoimista käyskentelyä
Klo n. 17:00 takaisin Hämeenlinnassa

Retken hinta: 35€ / hlö 

Viimeinen ilmoittautumispäivä sekä maksupäivä retkelle 30.4.
Ilmoittautumis- / maksuohjeet alla.

Matkalle ovat kaikki tervetulleita!

Ohjeet:

Ilmoittautumiset Eila Långille: eila.lang@pp.inet.fi tai 0400-477322
Maksu: HSSO:n pankkitilille: FI49 5680 0020 1642 38
Merkitse viestiosaan maksamasi retken nimi ja osallistujien nimet, joita maksu koskee.

Merellinen kesäretki Kotkaan ke 6.6.

Klo 8:00 lähtö Wetterhoffilta
Klo 10:30-11:15 Tilauslaivalla Rankin saareen
Saarikierros oppaan johdolla
Ruokailu Sotkussa (lohisoppa ja munkkikahvit)
Klo 14:30 paluu Sapokan laituriin
Klo 15:00-16:00 Merikeskus Wellamossa "Pohjantähit - Etelän risti" -opastus
Tähän päälle n. 30 min omaa aikaa
Klo n. 19:00 takaisin Hämeenlinnassa

Retken hinta: 94€ / hlö (museokortilla 88€ / hlö)

Viimeinen ilmoittautumis- sekä maksupäivä retkelle 9.5.
Ilmoittautumis- / maksuohjeet alla.

Matkalle ovat kaikki tervetulleita!

Päiväretki Jokioisten museorautatielle ja Elonkiertoon la 25.8.

Isovanhempien ja lapsukaisten retki 

Klo 8:30 lähtö Wetterhoffilta
Klo 10:00-11:30 Museorautatiellä Humppilasta Jokioisille
Klo 12:00-13:00 lounas Forssan ABC:llä
Klo 13:30-15:00 Elonkierrossa opastus
Klo n. 16:00 takaisin Hämeenlinnassa

Retken hinta: Aikuisilta 44€ / hlö ja lapsilta 12-vuoteen asti 35€ / hlö

Viimeinen ilmoittautumis- sekä maksupäivä retkelle 4.8. 
Ilmoittautumis- / maksuohjeet vasemmalla.

Matkalle ovat kaikki tervetulleita!

Matkakalenteri

Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä
Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä verkkosivujen toiminnan parantamiseksi. Voit estää evästeiden käytön oman selaimesi asetuksissa. Käyttäessäsi verkkosivujamme hyväksyt myös evästeiden käytön.

OK, ymmärrän tai Lisätietoja
Evästeiden tiedot
Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä verkkosivujen toiminnan parantamiseksi. Voit estää evästeiden käytön oman selaimesi asetuksissa. Käyttäessäsi verkkosivujamme hyväksyt myös evästeiden käytön.
OK, ymmärrän